آب ژاول چیست
آب ژاول

آب ژاول (Sodium hypochlorite):

آب ژاول چیست ؟

تا قبل از کشف کلر، نور خورشید مهمترین عامل سفید کننده بود تا سال که۱۷۷۴ شیمیدان سوئدی کارل ویلهلم شیله کلر را کشف کرد. در سال ۱۷۸۵ شیمیدان فرانسوی کلود برتوله توانست خواص سفیدکنندگی آن را نشان داد.
در سال ۱۷۹۹ شیمیدان اسکاتلندی چارلز تنانت پودر سفید کننده که ترکیبی جامد از کلر و آهک خشک شده بود را به جهان معرفی کرد و پس از آن در مقادیر زیادی برای سفید کردن پارچه و کاغذ تولید شد. این ماده خواص کلر را داشتبا این تفاوات که می توان آن را راحت‌تر حمل کرد، با این حال ناپایدار بود و دارای بخش زیادی از مواد بی‌اثر.

تعریف آب ژاول :

این ماده سفید کننده استاندارد تا دهه ۱۹۲۰ باقی ماند، اما سپس به تدریج با کلر مایع و محلول های هیپوکلریت سدیم Sodium Hypochlorite جایگزین شد. در تولید پودر سفید کننده، آهک خشکی که روی کف محفظه های مستطیلی بزرگ سربی یا بتنی پخش شده است در معرض گاز کلر قرار می گیرد. یا آهک از طریق لوله های افقی که با گاز تغذیه می شوند رانده می شود. پراکسید هیدروژن معمولاً برای سفید کردن پارچه های پنبه ای استفاده می شود و کلریت سدیم و هیپوکلریت سدیم به عنوان جایگزین می باشند.
الیاف چوب و حیوان توسط عوامل کاهنده اسیدی مانند دی اکسید گوگرد سفید می شوند. در صنعت خمیر و کاغذ معمولا از دی اکسید کلر، پراکسید هیدروژن، پراکسید سدیم، دی اکسید گوگرد، بی سولفیت سدیم و هیدروسولفیت سدیم استفاده می شود.

آب ژاول صنعتی :

الیاف مصنوعی بسته به ترکیب شیمیایی آنها با مواد اکسید کننده یا کاهنده سفید می شوند. محلول های سفید کننده مختلف به عنوان ضد عفونی کننده نیز استفاده می شود. به عنوان مثال، محلول های رقیق (حدود ۵ درصد) هیپوکلریت سدیم برای ضدعفونی تجهیزات فرآوری مواد غذایی استفاده می شود. محلول‌های قوی‌تر، از حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد سفیدکننده، ممکن است در بیمارستان‌ها، آزمایشگاه‌ها و سایر مکان‌ها که در آن‌ها پاکسازی میکروارگانیسم‌های بالقو حیاتی است، استفاده شود.

هیپوکلریت سدیم (NaOCl) با نام مصطلح آّب ژاول و نام تجاری وایتکس ترکیبی است که به طور موثر برای تصفیه آب  مورد استفاده قرار می گیرد و به میزان قابل توجهی  برای پاکسازی سطوح ، خاصیت سفید کنندگی، از بین بردن بو و ضد عفونی آب استفاده می شود.

استفاده  از  آب ژاول سابقه طولانی دارد، در حدود سال ۱۷۸۵ Berthollet فرانسوی مواد سفید کننده مایع بر اساس هیپوکلریت سدیم را ایجاد کرد. شرکت ژاول این محصول را معرفی و آن را ‘لیکور ژاول’ ‘liqueur de Javel  یا همان آب ژاول نامید، در ابتدا از آن برای سفید کردن پنبه استفاده می شد اما به دلیل ویژگی های خاص آن به زودی به ترکیبی محبوب تبدیل شد چرا  می توانست لکه های لباس را در دمای اتاق از بین ببرد.

دکمه خرید محصولات آزما کالا

نام دیگر آب ژاول چیست

پودر هیپوکلریت سدیم : 

هیپوکلریت سدیم Sodium Hypochlorite با فرمول شیمیایی NaOCl محلولی است که از واکنش کلر با محلول هیدروکسید سدیم ساخته می شود. هیپوکلریت سدیم معمولاً به عنوان مایع سفید کننده نامیده می شود، و در ایران با نام سازنده ی قدیمی خود یعنی وایتکس نیز شناخته می شود.
از دیگر نام های این ماده آب ژاول می باشد. آب ژاول دارای کاربردهای مختلفی است که مهم ترین آن به ضد عفونی کنندگی و داشتن خواص ضد میکروبی اشاره کرد. هیپوکلریت سدیم از الکترولیز محلول کلرید سدیم تولید می شود ، و در واقع ترکیبی است از سدیم، اکسیژن و کلر که به مقدار زیاد در مایع سفید کننده خانگی استفاده می شود.
هیپوکلریت سدیم Sodium Hypochlorite همچنین به عنوان سفید کننده صنعتی در صنایع خمیر کاغذ و منسوجات، برای کلرزنی آب، و در برخی مواد دارویی به عنوان ضد عفونی کننده و قارچ کش استفاده می شود.

در تعریف مایع سفید کننده آب ژاول می توان گفت، ماده شیمیایی جامد یا مایع که برای سفید کردن یا از بین بردن رنگ طبیعی الیاف، نخ ها، سایر منسوجات و کاغذ استفاده می شود. در صنعت نساجی، از فرآیند سفید کردن برای تولید پارچه سفید، آماده سازی پارچه ها برای پرداخت های دیگر یا حذف تغییر رنگی که در فرآیندهای دیگر رخ داده است استفاده می شود.
آب ژاول به دلیل خاصیت میکروب کشی به عنوان ضدعفونی کننده نیز استفاده می شود. غیر از هیپوکلریت سدیم، از کلر، هیپوکلریت کلسیم و پراکسید هیدروژن به عنوان سفید کننده استفاده می شود.

آب ژاول یا وایتکس
فروش آب ژاول

قیمت آب ژاول :

خواص فیزیکی و شیمیایی آب ژاول

آب ژاول یک محلول شفاف ، کمی مایل به زرد و  با بوی مشخص است ، این ماده دارای چگالی نسبی ۱،۱ است (۵،۵٪ محلول آبکی) و به عنوان یک ماده سفید کننده برای مصارف خانگی ، معمولاً حاوی ۵٪ هیپوکلریت سدیم است (با  Ph در حدود ۱۱  که تحریک کننده است). اگر غلیظ تر باشد ، حاوی غلظت ۱۰-۱۵٪ هیپوکلریت سدیم است (با pH حدود ۱۳ ، سوزاننده و خورنده است). هیپوکلریت سدیم ناپایدار است.

کلر با سرعت  گرم کلر فعال در روز از محلول تبخیر می شود، هیپوکلریت سدیم در اثر گرما از هم می پاشد. این اتفاق زمانی می افتد که این ماده با اسیدها ، نور خورشید ، فلزات خاص و گازهای سمی و خورنده از جمله گاز کلر تماس پیدا کند.

فروش هیپوکلریت سدیم 

هیپوکلریت سدیم یک اکسید کننده قوی است و با ترکیبات قابل اشتعال و احیا کننده ها واکنش نشان می دهد، محلول هیپوکلریت سدیم یک باز ضعیف است که قابل اشتعال می باشد. به دلیل وجود سود سوز آور در آب ژاول زمانی که به آب افزوده می شود pH آب را افزایش می دهد.

وقتی هیپو کلریت سدیم در آب حل می شود ، دو ماده تشکیل می شود که در اکسیداسیون و گندزدایی نقش دارند، این دو ترکیب شامل اسید هیپوکلروس (HOCl) hypochlorous acid و یون هیپوکلریت کمتر فعال (OCl-) هستند. pH  آب می تواند  میزان اسید هیپوکلروس تشکیل شده را تعیین کند.

فروش آب ژاول
فروش آب ژاول

فرمول آب ژاول :

تولید آب ژاول:

آب ژاول را می توان به دو روش تولید کرد:

۱)  از طریق حل کردن نمک در آب نرم شده ،که منجر به تولید محلول نمکی غلیظ می شود، این محلول الکترولیز شده و محلول هیپوکلریت سدیم را در آب تشکیل می دهد. این محلول حاوی ۱۵۰ گرم کلر فعال (Cl2) در هر لیتر است. در طی این واکنش گاز هیدروژن قابل انفجار نیز تشکیل می شود.

۲)  از طریق افزودن گاز کلر (Cl2) به سود سوزآور (NaOH). با این کار، هیپوکلریت سدیم ، آب (H2O) و نمک (NaCl) طبق واکنش زیر تولید می شود:

Cl2 + 2NaOH + → NaOCl + NaCl + H2O

فروش آب ژاول :

کاربرد آب ژاول

از آب ژاول درکشاورزی ، صنایع شیمیایی ، صنایع رنگ و آهک ، صنایع غذایی ، صنایع شیشه ، صنایع کاغذ ، صنایع دارویی ، صنایع مصنوعی و صنایع دفع زباله در مقیاس وسیع استفاده می شود.

در صنعت نساجی از آب ژاول برای سفید کردن منسوجات استفاده می شود. گاهی اوقات به منظور کاهش بوی نامطبوع  به فاضلاب صنعتی اضافه می شود. هیپوکلریت، گاز هیدروژن گوگرد (SH) و آمونیاک (NH3) را خنثی می کند.

همچنین برای سم زدایی از حمام سیانور در صنایع فلزی استفاده می شود. می توان از هیپوکلریت برای جلوگیری از رشد جلبک و صدف در برج های خنک کننده استفاده کرد.

خرید هیپوکلریت سدیم 

همچنین در تصفیه آب، از آب ژاول برای ضدعفونی آب استفاده می شود. در مصارف خانگی از آب ژاول به طور مکرر برای پاکسازی و ضد عفونی سطوح و محیط های خانه استفاده می شود.

خاصیت ضدعفونی کنندگی آب ژاول از طریق واکنش زیر صورت می گیرد. با افزودن هیپوکلریت به آب ، اسید هیپوکلروس (HOCl) تشکیل می شود:

NaOCl + H2O → HOCl + NaOH-

آب ژاول چیست
کاربرد آب ژاول

قیمت آب ژاول در بازار :

اسید هیپوکلروس به اسید کلریدریک (HCl) و اکسیژن (O) تقسیم می شود. اتم اکسیژن یک اکسید کننده بسیار قوی است، و بنابراین آب ژاول در ار بین بردن باکتری ها ، ویروس ها و قارچ ها موثر است و بنابراین در استخرها برای ضد عفونی و اکسیداسیون آب استفاده می شود و می توان اطمینان داشت که میکروارگانیسم ها نمی توانند در برابر آن مقاومت کنند.

قیمت هیپوکلریت سدیم 

 علاوه بر این آب ژاول بر  باکتری های لژیونلا و بیوفیلمی که در آن تکثیر می شوند است موثر است، از آنجا که از آب ژاول هم برای اکسیداسیون آلودگی ها (ادرار ، عرق ، مواد آرایشی) و هم برای از بین بردن میکروارگانیسم های بیماریزا استفاده می شود.

غلظت مورد نیاز هیپوکلریت سدیم به غلظت این آلودگی ها بستگی دارد. به خصوص میزان آلودگی آلی غلظت مورد نیاز را تعیین می کند و اگر آب قبل از استفاده از هیپوکلریت سدیم فیلتر شود ، به هیپوکلریت سدیم کمتری نیاز است.

فروش مواد شیمیایی
فروش مواد شیمیایی

خرید آب ژاول :

مزایا و معایب آب ژاول

هیپوکلریت سدیم به عنوان ماده ضد عفونی کننده آب ژاول دارای مزایا و معایبی می باشد از جمله مزایای آن این است که در صورت تولید در محل، به راحتی قابل ذخیره و حمل و نقل است. دور مصرف آن ساده است.

حمل و نگهداری هیپوکلریت سدیم بی خطر است و به اندازه گاز کلر برای ضد عفونی موثر است، اما آب ژاول معایبی همچون  خطرناک و خورنده بودن، را دارد که باعث می شود هنگام کار با هیپوکلریت سدیم، اقدامات ایمنی برای محافظت از کارگران و محیط زیست الزامی است.

همچنین هیپوکلریت سدیم نباید با هوا  در تماس باشد، زیرا این امر باعث تجزیه آن می شود، از دیگر معایب آب ژاول این است که همانند کلر قادر به غیر فعال کردن میکروارگانیسم هایی همچون Giardia Lambia و Cryptosporidium نمی باشد.

خطرات آب ژاول چیست؟

مایع سفید کننده یک اکسید کننده و خورنده است، قرار گرفتن در معرض این ماده ممکن است باعث تحریک یا آسیب به پوست، چشم ها و دستگاه تنفسی شود، بخارات می تواند باعث ناراحتی جدی یا حتی ناراحتی حاد شود که نیاز به مراقبت پزشکی دارد.
هیپوکلریت سدیم Sodium Hypochlorite موجود در آب ژاول با بسیاری از مواد شیمیایی موجود در آزمایشگاه ناسازگار است، مخلوط کردن وایتکس یا همان آب ژاول با مواد شیمیایی ناسازگار می تواند گازهای سمی تولید کند که می تواند به چشم ها، پوست، ریه ها، تارهای صوتی، سیستم عصبی، کبد و کلیه ها آسیب برساند.

دکمه خرید محصولات آزما کالا

آب ژاول ph :

به طور مثال ترکیب آب ژاول با اسیدها و ترکیبات اسیدی مانند، اسید هیدروکلریک، اسید سولفوریک، اسید هیدروفلوئوریک، اسید فسفریک و کلرید آلومینیوم، باعث تولید گاز سمی کلر می شود. آب ژاول در ترکیب با الکل هایی مانند اتانول، متانول، ایزوپروپانول و پروپانول تولید کلروفرم، اسید هیدروکلریک، کلرواستون یا دی کلرواستون می کند.
اگر آب ژاول با ترکیبات حاوی آمونیاک ترکیب شود، گازهای سمی کلر و کلرامین را تشکیل می دهد.
این ترکیبات مانند، کلرید آمونیوم، سولفات آمونیوم و نمک های آمونیوم چهارتایی هستند، نمک های گوانیدین از دیگر ترکیبات ناسازگار با آب ژاول هستند می توانند در واکنش با هیپوکلریت سدیم گاز های سمی خطرناکی تولید کنند.

آب ژاول اسید است یا باز

فلزاتی مانند فولاد ضد زنگ، آهن، مس، نیکل هنگام مخلوط شدن با آب ژاول باعث آزاد شدن اکسیژن در یک سیستم بسته به مانند لوله کشی ها و تجهیزات شوند که می تواند منجر به افزایش فشار و پارگی گردد.
هیپوکلریت سدیم از جمله عوامل خوردگی لوله های فاضلاب فلزی هستند، مواد شیمیایی آلی مانند حلال‌ها و پلیمرهای آلی، آمین‌ها، اتیلن گلیکول، فرمالدئید، پارافورمالدئید، فرمالین، اسید فرمیک، حشره‌کش‌ها، سوخت‌ها و روغن‌های سوختی نیز در ترکیب تا آب ژاول گاز کلر و مواد آلی کلردار را تشکیل می‌دهند که سمی و یا سرطان‌زا هستند.

روش های تولید هیپوکلریت سدیم

به طور کلی دو روش مختلف برای تولید هیپوکلرین سدیم وجود دارد. در روش از یک سیستم الکترولیز برای حل کردن نمک در آب نرم شده و تولید آب نمک مایع استفاده می شود. هنگامی که این محلول الکترولیز می شود، هیپوکلریت سدیم تولید می شود. در طی این واکنش گاز هیدروژن که به شدت انفجاری است نیز تولید می گردد، بنابراین رعایت اقدامات ایمنی قبل، حین و بعد از تولید هیپوکلریت سدیم در این روش الزامی است.
در روش دوم با افزودن کلر به صورت گازی به سود سوزآور هیپوکلریت سدیم تولید می شود.. در این حالت، از واکنش محلول سود سوزآور رقیق با کلر مایع یا گاز به دنبال آن سرد شدن آب ژاول تولید می گردد.

واردات و صادرات آب ژاول

با توجه به کاربرد گسترده آب ژاول در صنعت، این ماده یکی از مواد شیمیایی مهم دنیا محسوب شده و تولید آن در کشور های مختلف از جمله ایران صورت می گیرد، تولید آب ژاول در ایران صورت گرفته و همچنین به کشور های همسایه صادر می گردد. از طرفی ویتنام، آمریکا و هند را می توان به عنوان بزرگترین صادرکنندگان هیپو کلریت سدیم دانست، این محصول در حجم های کوچک برای کاربرد های خانگی تا مقیاس های وسیع برای استفاده در صنایع خرید و فروش می گردد.

خرید مستقیم آب ژاول :

آزما کالا پلاس به عنوان بزرگترین بازار آنلاین حوزه خدمات آزمایشگاهی در کشور و وابسته به شرکت بازرگانی ندا شیرین ایرانیان در زمینه واردات و فروش کلیه مواد شیمیایی از برندهای شرکت مرک آلمان، شرکت سیگما و برترین برندهای جهانی در حال فعالیت و خدمت به دانشجویان ، پژوهشگران و داروسازان و تولید کننده ها می باشد.

دکمه خرید محصولات آزما کالا

دریافت لیست قیمت آب ژاول (وایتکس)

برای سفارش اینترنتی درخواست های خود می توانید با شماره های فوق تماس بگیرید

دفترمرکزی فروش تهران : ۹۶۹ ۷۲ ۴۴۹ – ۰۲۱ (تماس در ساعات اداری)

واتساپ : ۰۹۹۱۴۲۱۴۶۹۹ (تماس در ساعات غیراداری و استعلام قیمت فوری و آنلاین)

فروش ماده شیمیایی
آزما کالا بزرگترین فروشنده ماده شیمیایی و آزمایشگاهی در ایران