آب ژاول چیست
آب ژاول

آب ژاول (Sodium hypochlorite):

آب ژاول چیست ؟

هیپوکلریت سدیم (NaOCl) با نام مصطلح آّب ژاول و نام تجاری وایتکس ترکیبی است که به طور موثر برای تصفیه آب  مورد استفاده قرار می گیرد و به میزان قابل توجهی  برای پاکسازی سطوح ، خاصیت سفید کنندگی، از بین بردن بو و ضد عفونی آب استفاده می شود.

استفاده  از  آب ژاول سابقه طولانی دارد، در حدود سال ۱۷۸۵ Berthollet فرانسوی مواد سفید کننده مایع بر اساس هیپوکلریت سدیم را ایجاد کرد. شرکت ژاول این محصول را معرفی و آن را ‘لیکور ژاول’ ‘liqueur de Javel  یا همان آب ژاول نامید، در ابتدا از آن برای سفید کردن پنبه استفاده می شد اما به دلیل ویژگی های خاص آن به زودی به ترکیبی محبوب تبدیل شد چرا  می توانست لکه های لباس را در دمای اتاق از بین ببرد.

آب ژاول یا وایتکس
فروش آب ژاول

قیمت آب ژاول :

خواص فیزیکی و شیمیایی آب ژاول

آب ژاول یک محلول شفاف ، کمی مایل به زرد و  با بوی مشخص است ، این ماده دارای چگالی نسبی ۱،۱ است (۵،۵٪ محلول آبکی) و به عنوان یک ماده سفید کننده برای مصارف خانگی ، معمولاً حاوی ۵٪ هیپوکلریت سدیم است (با  Ph در حدود ۱۱  که تحریک کننده است). اگر غلیظ تر باشد ، حاوی غلظت ۱۰-۱۵٪ هیپوکلریت سدیم است (با pH حدود ۱۳ ، سوزاننده و خورنده است). هیپوکلریت سدیم ناپایدار است.

کلر با سرعت  گرم کلر فعال در روز از محلول تبخیر می شود، هیپوکلریت سدیم در اثر گرما از هم می پاشد. این اتفاق زمانی می افتد که این ماده با اسیدها ، نور خورشید ، فلزات خاص و گازهای سمی و خورنده از جمله گاز کلر تماس پیدا کند.

فروش هیپوکلریت سدیم 

هیپوکلریت سدیم یک اکسید کننده قوی است و با ترکیبات قابل اشتعال و احیا کننده ها واکنش نشان می دهد، محلول هیپوکلریت سدیم یک باز ضعیف است که قابل اشتعال می باشد. به دلیل وجود سود سوز آور در آب ژاول زمانی که به آب افزوده می شود pH آب را افزایش می دهد.

وقتی هیپو کلریت سدیم در آب حل می شود ، دو ماده تشکیل می شود که در اکسیداسیون و گندزدایی نقش دارند، این دو ترکیب شامل اسید هیپوکلروس (HOCl) hypochlorous acid و یون هیپوکلریت کمتر فعال (OCl-) هستند. pH  آب می تواند  میزان اسید هیپوکلروس تشکیل شده را تعیین کند.

فروش آب ژاول
فروش آب ژاول

آب ژاول صنعتی :

تولید آب ژاول:

آب ژاول را می توان به دو روش تولید کرد:

۱)  از طریق حل کردن نمک در آب نرم شده ،که منجر به تولید محلول نمکی غلیظ می شود، این محلول الکترولیز شده و محلول هیپوکلریت سدیم را در آب تشکیل می دهد. این محلول حاوی ۱۵۰ گرم کلر فعال (Cl2) در هر لیتر است. در طی این واکنش گاز هیدروژن قابل انفجار نیز تشکیل می شود.

۲)  از طریق افزودن گاز کلر (Cl2) به سود سوزآور (NaOH). با این کار، هیپوکلریت سدیم ، آب (H2O) و نمک (NaCl) طبق واکنش زیر تولید می شود:

Cl2 + 2NaOH + → NaOCl + NaCl + H2O

فروش آب ژاول :

کاربرد آب ژاول

از آب ژاول درکشاورزی ، صنایع شیمیایی ، صنایع رنگ و آهک ، صنایع غذایی ، صنایع شیشه ، صنایع کاغذ ، صنایع دارویی ، صنایع مصنوعی و صنایع دفع زباله در مقیاس وسیع استفاده می شود.

در صنعت نساجی از آب ژاول برای سفید کردن منسوجات استفاده می شود. گاهی اوقات به منظور کاهش بوی نامطبوع  به فاضلاب صنعتی اضافه می شود. هیپوکلریت، گاز هیدروژن گوگرد (SH) و آمونیاک (NH3) را خنثی می کند.

همچنین برای سم زدایی از حمام سیانور در صنایع فلزی استفاده می شود. می توان از هیپوکلریت برای جلوگیری از رشد جلبک و صدف در برج های خنک کننده استفاده کرد.

خرید هیپوکلریت سدیم 

همچنین در تصفیه آب، از آب ژاول برای ضدعفونی آب استفاده می شود. در مصارف خانگی از آب ژاول به طور مکرر برای پاکسازی و ضد عفونی سطوح و محیط های خانه استفاده می شود.

خاصیت ضدعفونی کنندگی آب ژاول از طریق واکنش زیر صورت می گیرد. با افزودن هیپوکلریت به آب ، اسید هیپوکلروس (HOCl) تشکیل می شود:

NaOCl + H2O → HOCl + NaOH-

آب ژاول چیست
کاربرد آب ژاول

قیمت آب ژاول در بازار :

اسید هیپوکلروس به اسید کلریدریک (HCl) و اکسیژن (O) تقسیم می شود. اتم اکسیژن یک اکسید کننده بسیار قوی است. و بنابراین آب ژاول در ار بین بردن باکتری ها ، ویروس ها و قارچ ها موثر است و بنابراین در استخرها برای ضد عفونی و اکسیداسیون آب استفاده می شود و می توان اطمینان داشت که میکروارگانیسم ها نمی توانند در برابر آن مقاومت کنند.

قیمت هیپوکلریت سدیم 

 علاوه بر این آب ژاول بر  باکتری های لژیونلا و بیوفیلمی که در آن تکثیر می شوند است موثر است. از آنجا که از آب ژاول هم برای اکسیداسیون آلودگی ها (ادرار ، عرق ، مواد آرایشی) و هم برای از بین بردن میکروارگانیسم های بیماریزا استفاده می شود.

غلظت مورد نیاز هیپوکلریت سدیم به غلظت این آلودگی ها بستگی دارد. به خصوص میزان آلودگی آلی غلظت مورد نیاز را تعیین می کند و اگر آب قبل از استفاده از هیپوکلریت سدیم فیلتر شود ، به هیپوکلریت سدیم کمتری نیاز است.

فروش مواد شیمیایی
فروش مواد شیمیایی

خرید آب ژاول :

مزایا و معایب آب ژاول

هیپوکلریت سدیم به عنوان ماده ضد عفونی کننده آب ژاول دارای مزایا و معایبی می باشد از جمله مزایای آن این است که در صورت تولید در محل، به راحتی قابل ذخیره و حمل و نقل است. دور مصرف آن ساده است.

حمل و نگهداری هیپوکلریت سدیم بی خطر است و به اندازه گاز کلر برای ضد عفونی موثر است، اما آب ژاول معایبی همچون  خطرناک و خورنده بودن، را دارد که باعث می شود هنگام کار با هیپوکلریت سدیم، اقدامات ایمنی برای محافظت از کارگران و محیط زیست الزامی است.

همچنین هیپوکلریت سدیم نباید با هوا  در تماس باشد، زیرا این امر باعث تجزیه آن می شود، از دیگر معایب آب ژاول این است که همانند کلر قادر به غیر فعال کردن میکروارگانیسم هایی همچون Giardia Lambia و Cryptosporidium نمی باشد.

خرید مستقیم آب ژاول :

آزما کالا پلاس به عنوان بزرگترین بازار آنلاین حوزه خدمات آزمایشگاهی در کشور و وابسته به شرکت بازرگانی ندا شیرین ایرانیان در زمینه واردات و فروش کلیه مواد شیمیایی از برندهای شرکت مرک آلمان، شرکت سیگما و برترین برندهای جهانی در حال فعالیت و خدمت به دانشجویان ، پژوهشگران و داروسازان و تولید کننده ها می باشد.

دریافت لیست قیمت آب ژاول (وایتکس)

برای سفارش اینترنتی درخواست های خود می توانید با شماره های فوق تماس بگیرید

دفترمرکزی فروش تهران : ۹۶۹ ۷۲ ۴۴۹ – ۰۲۱ (تماس در ساعات اداری)

واتساپ : ۰۹۹۱۴۲۱۴۶۹۹ (تماس در ساعات غیراداری و استعلام قیمت فوری و آنلاین)

فروش ماده شیمیایی
آزما کالا بزرگترین فروشنده ماده شیمیایی و آزمایشگاهی در ایران