کروماتوگرافی چیست
کروماتوگرافی

کروماتوگرافی (Chromatography)

کروماتوگرافی چیست ؟

کروماتوگرافی برای اولین بار توسط دانشمند ایتالیایی الاصل میخائیل تسوت در سال ۱۹۰۰ در روسیه ابداع شد، انواع جدید کروماتوگرافی که در طی دهه های ۱۹۳۰ و ۱۹۴۰ ایجاد شد،این روش را برای بسیاری از فرایندهای جداسازی مفید ساخته است.

وی این تکنیک را توسعه داد و در دهه اول قرن بیستم،کروماتوگرافی را ایجاد کرد ،در درجه اول برای جداسازی رنگدانه های گیاهی مانند کلروفیل ، کاروتن ها و گزانتوفیل ها. از آنجا که این اجزا در نوارهایی با رنگهای مختلف (به ترتیب سبز، نارنجی و زرد) از یکدیگر جدا می شوند،کروماتوگرافی یک روش آزمایشگاهی برای جداسازی مخلوط است.

این مخلوط در مایعی (گاز ، حلال ، آب و …) به نام فاز متحرک حل می شود،که آن را از طریق یک سیستم (ستون ، لوله مویرگی ، صفحه یا صفحه) حمل می کند که ماده ای روی آن ثابت شده است فاز ساکن نامیده می شود.

ترکیبات مختلف مخلوط برای فاز ساکن میل مختلف دارند. مولکولهای مختلف بسته به فعل و انفعالاتی که با سایتهای سطح آن دارند ، روی فاز ثابت بیشتر یا کوتاهتر می مانندT بنابراین ، آنها با سرعت ظاهری متفاوتی در مایع متحرک حرکت می کنند و باعث جدا شدن آنها می شوند.

این جداسازی بر اساس تقسیم دیفرانسیل بین فازهای متحرک و ثابت است.اختلافات ظریف در ضریب پارتیشن یک ترکیب منجر به احتباس افتراقی در فاز ساکن می شود و بنابراین بر جدایی تأثیرمی گذارد.
کروماتوگرافی ممکن است مقدماتی یا تحلیلی باشد، هدف از کروماتوگرافی مقدماتی جدا کردن اجزای مخلوط برای استفاده بعدی است و بنابراین نوعی تصفیه است.

کروماتوگرافی تحلیلی به طور معمول با مقادیر کمتری از مواد انجام می شود و برای ایجاد حضور یا اندازه گیری نسبت نسبی آنالیت ها در یک مخلوط است. این دو از یکدیگر جدا نیستند.

کروماتوگرافی
کاربرد کروماتوگرافی

سایز خروجی Chromatography :

کروماتوگرافی حذف اندازه (SEC) به عنوان کروماتوگرافی نفوذ ژل (GPC) یا کروماتوگرافی فیلتراسیون ژل نیز شناخته می شود و مولکول ها را با توجه به اندازه آنها (یا دقیق تر با توجه به قطر هیدرودینامیکی یا حجم هیدرودینامیکی آنها) جدا می کند.

مولکول های کوچکتر قادر به ورود به منافذ رسانه هستند و بنابراین،مولکول ها به دام افتاده و از جریان فاز متحرک خارج می شوند، میانگین زمان اقامت در منافذ به اندازه موثر مولکولهای آنالیت بستگی دارد، با این حال ، مولکول هایی که بزرگتر از اندازه منافذ بسته بندی بزرگ هستند از مطالعه خارج شده و بنابراین اساساً بدون احتباس رنج می برند.

این گونه اولین گونه هایی هستند که از بین می روند.این روش به طور کلی یک روش کروماتوگرافی با وضوح پایین است و بنابراین اغلب برای مرحله نهایی، “پرداخت” یک تصفیه اختصاص داده می شود، همچنین برای تعیین ساختار سوم و ساختار چهارم پروتئین های خالص مفید است.

کروماتوگرافی چیست
کروماتوگرافی چیست

Liquid chromatography (کروماتوگرافی مایع) :

کروماتوگرافی مایع (LC) یک روش جداسازی است که در آن فاز متحرک مایع است، این را می توان به صورت ستون یا هواپیما انجام داد، کروماتوگرافی مایع امروزی که به طور کلی از ذرات بسته بندی بسیار کوچک و فشار نسبتاً زیاد استفاده می کند،

به عنوان کروماتوگرافی مایع با عملکرد بالا (HPLC) شناخته می شود.در HPLC نمونه توسط یک مایع در فشار بالا (فاز متحرک) از طریق ستونی که با یک فاز ثابت متشکل از ذرات به شکل نامنظم یا کروی،یک لایه یکپارچه متخلخل یا یک غشای متخلخل بسته شده،مجبور می شود. HPLC از نظر تاریخی بر اساس قطبیت فازهای متحرک و ثابت به دو زیر گروه مختلف تقسیم می شود.

روش هایی که در آنها فاز ساکن قطبی تر از فاز متحرک است (به عنوان مثال،تولوئن به عنوان فاز متحرک ، سیلیس به عنوان فاز ساکن) به عنوان کروماتوگرافی مایع فاز طبیعی و برعکس (به عنوان مثال ، مخلوط آب و متانول به عنوان تلفن همراه) فاز کروماتوگرافی مایع فاز معکوس (RPLC) نامیده می شود.

کروماتوگرافی مایع
کروماتوگرافی مایع

.Gas chromatography (کروماتوگرافی گاز):

کروماتوگرافی گاز که بعضاً بعنوان کروماتوگرافی مایع گازی نیز شناخته می شود یک روش جداسازی است که در آن فاز متحرک یک گاز است.جداسازی کروماتوگرافی گازی همیشه در یک ستون انجام می شود،که به طور معمول “بسته بندی شده” یا “مویرگی” است.

ستون های بسته بندی شده اسب های معمول کار کروماتوگرافی گازی هستند ، ارزان تر و آسان تر از استفاده می شوند و اغلب عملکرد کافی دارند. ستون های مویرگی به طور کلی وضوح بسیار بالاتری دارند و گرچه گران تر هستند،به ویژه برای مخلوط های پیچیده ، بسیار مورد استفاده قرار می گیرند.

هر دو نوع ستون از مواد غیر جاذب و از نظر شیمیایی بی اثر ساخته می شوند،  فولاد ضد زنگ و شیشه مواد معمول ستون های بسته بندی شده و کوارتز یا سیلیس ذوب شده برای ستون های مویرگی هستند.

کروماتوگرافی گازی بر اساس تعادل پارتیشن آنالیت بین یک فاز ساکن مایع جامد یا چسبناک (غالباً ماده ای مبتنی بر سیلیکون مایع) و یک گاز متحرک (اغلب هلیوم) است، فاز ساکن به داخل یک لوله شیشه ای با قطر کوچک (معمولاً ۰٫۵۳ – ۰٫۱۸ میلی متر قطر داخلی) یا لوله سیلیس ذوب شده (ستون مویرگی) یا ماتریس جامد درون یک لوله فلزی بزرگتر (یک ستون بسته بندی شده) چسبیده است.

این به طور گسترده ای در شیمی تحلیلی استفاده می شود،  گرچه درجه حرارتهای بالا در GC آن را برای بیوپلیمرها یا پروتئین های با وزن مولکولی بالا نامناسب می کند (گرما آنها را دناتوره می کند) ، که اغلب در بیوشیمی مشاهده می شود، اما برای استفاده در پتروشیمی ، نظارت و اصلاح محیط زیست و زمینه های شیمیایی صنعتی مناسب است، همچنین در تحقیقات شیمی به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد.

کروماتوگرافی گاز
کروماتوگرافی گاز

مشاوره و راه اندازی آزمایشگاه

آزما کالا پلاس به عنوان بزرگترین بازار آنلاین حوزه خدمات آزمایشگاهی در کشور و وابسته به شرکت بازرگانی ندا شیرین ایرانیان در زمینه واردات و فروش کلیه مواد شیمیایی از برندهای شرکت مرک آلمان، شرکت سیگما و برترین برندهای جهانی در حال فعالیت و خدمت به دانشجویان ، پژوهشگران و داروسازان و تولید کننده ها می باشد.

کروماتوگرافی

آنالیز و تفسیر شیمی

برای سفارش اینترنتی درخواست های خود می توانید با شماره های فوق تماس بگیرید

دفترمرکزی فروش تهران : ۹۶۹ ۷۲ ۴۴۹ – ۰۲۱ (تماس در ساعات اداری)

واتساپ : ۰۹۹۱۴۲۱۴۶۹۹ (تماس در ساعات غیراداری و استعلام قیمت فوری و آنلاین)

خدمات آنالیز و تفسیرآزما کالا
کروماتوگرافی