آمونیوم کلراید
آمونیوم کلراید

آمونیوم کلراید (Ammonium chloride)

آمونیوم کلراید چیست ؟

کلرید آمونیوم (NH4Cl) ،نمک آمونیاک و کلرید هیدروژن نیز نامیده می شود، فرم طبیعی و معدنی آمونیوم کلراید  آمونیاک سال sal ammoniac  نامیده شده که طی سوختن بقایای زغال سنگ ناشی از فشرده شدن گاز های مشتق شده از آن تولید می گردد و یا در اطراف برخی از دریچه های آتشفشانی یافت می شود.

آمونیوم کلراید
قیمت آمونیوم کلراید

فروش آمونیوم کلراید

کاربردهای اصلی این ماده شیمیایی می توان به تأمین کننده نیتروژن در کودها و  الکترولیت در سلول های خشک اشاره کرد، همچنین به طور گسترده ای به عنوان عامل گالوانیزه ، قلع کاری و لحیم کاری برای از بین بردن پوشش های اکسید از فلزات و در نتیجه بهبود چسبندگی لحیم ها استفاده می شود.

کاربرد پزشکی آمونیوم کلرید به عنوان داروی  خلط آور در درمان سرماخوردگی ست و در دامپزشکی برای جلوگیری از ایجاد سنگ ادراری در بز، گاو و گوسفند مورد استفاده است.

خرید آمونیوم کلراید

خواص فیزیکی و شیمیایی آمونیوم  کلرید :

کلرید آمونیوم یک ماده بلوری بی رنگ است. در آب بسیار محلول بوده و محلول با خاصیت اسیدی اندک را تشکیل می دهد، این ماده شیمیایی بدون نیاز به ذوب شدن در دمای ۳۴۰ درجه سانتیگراد (۶۴۴ درجه فارنهایت) به بخار تبدیل می شود و حجم برابر آمونیاک و کلرید هیدروژن را تشکیل می دهد. کلرید آمونیوم، در فرآیند آمونیاک سودا ammonia-soda به عنوان یک محصول جانبی در کنار کربنات سدیم تولید می شود.

همچنین از واکنش محلول های سولفات آمونیوم و کلرید سدیم، آمونیوم کلرید تولید می شود و زمانی که با آهک ذوب شده (کربنات کلسیم) مخلوط شود، گاز آمونیاک تولید می گردد.

آمونیوم کلراید
خرید آمونیوم کلراید

قیمت آمونیوم کلراید

تولید آمونیوم کلراید :

تولید صنعتی آمونیوم کلراید از دو روش صورت می گیرد. در روش اول که تحت عنوان فرایند سالوی Solvay process شناخته می شود، آمونیوم کلراید در کنار سدیم کربنات از واکنش زیر حاصل می گردد:

CO2 + ۲ NH3 + ۲ NaCl + H2O → ۲ NH4Cl + Na2CO3

روش دوم، روش تجاری ترکیب آمونیاک NH3 با هیدروژن کلراید و هیدروکلریک اسید است:

NH3 + HCl → NH4Cl

کاربرد آمونیوم کلراید

در کشاورزی از آمونیوم کلراید  به عنوان کود ازته که  منبع نیتروژن است استفاده می شود و حدود ۹۰ درصد از تولید جهانی آمونیوم کلراید را به خود اختصاص می  دهد، نمونه ی مهم آن کود کلروآمونیوم فسفات است که برای کشت محصولاتی همچون برنج و گندم در آسیا مورد استفاده قرار می گیرد.

آمونیوم کلراید در دیفن هیدرامین :

کاربرد دارویی آمونیوم کلراید استفاده از آن در داروی ضد سرفه اکسپکتورانت Expectorant به عنوان تحریک کننده موکوس در مجاری تنفسی است، در صنایع غذایی، آمونیوم کلراید معدنی (سال آمونیاک) به عنوان افزودنی و طعم دهنده به غذا ها کاربرد دارد و در آزمایشگاه ها علاوه بر این که جزء اصلی بافر لایز ACK (Ammonium-Chloride-Potassium) است، به عنوان ماده خنک کننده در حمام سرد مورد استفاده است.

آمونیوم کلراید
فروشندگان آمونیوم کلراید

از دیگر کاربرد های آمونیوم کلراید می توان به استفاده از آن در تولید شامپوی مو به عنوان عامل ضخیم کننده، چسب، منسوجات، چرم (رنگ آمیزی و دباغی و چاپ)  و صنایع چوب اشاره کرد.

تقریباً در اواخر قرن بیستم، از کلرید آمونیوم در محلول آبی به عنوان الکترولیت در سلول های Leclanché استفاده شد که در تاسیسات تلفنی مشترکین استفاده تجاری داشت.

این سلول ها بعداً تبدیل به باتری های روی -کربن شدند که هنوز  از کلرید آمونیوم به عنوان الکترولیت در آن ها استفاده می شود، دیگر کاربرد های کلرید آمونیوم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • آمونیوم کلرید در فرم محلول آبی ۵ درصد برای چاه های نفت که با مشکلات تورم رس روب رو هستند استفاده می شود.
  • از آمونیوم کلرید به عنوان چسب اتصال دهنده تخته سه لا و محصولات تمیز کننده استفاده می شود.
  • کلرید آمونیوم در صنعت نساجی و چرم ، در رنگرزی ، برنزه سازی ، چاپ پارچه و خوشه بندی پنبه استفاده می گردد.
آمونیوم کلراید
فروش آمونیوم کلراید

شرکت های تولید کننده آمونیوم کلرید 

همانند سایر مواد شیمیایی و آزمایشگاهی، آمونیوم کلراید با کیس نامبر ۱۲۱۲۵-۰۲-۹ نیز توسط شرکت های تامین کننده مواد شیمیایی و آزمایشگاهی همچون مرک، سیگما، سانتا کروز، TCI در حجم ها و خلوص های مختلف تولید و عرضه می شوند، مشخصات آن ها به شرح زیر است:

  • Ammonium chlorideمرک،  با کد  ۱۰۱۱۴۵
  • Ammonium Chloride شرکت TCI ژاپن، با کد A2037
  • Ammonium Chloride سانتاکروز، با کد sc-202936
  • Ammonium chloride سیگما-آلدریچ، با کد A9434

فروشنده آمونیوم کلراید

آزما کالا پلاس به عنوان بزرگترین بازار آنلاین حوزه خدمات آزمایشگاهی در کشور و وابسته به شرکت بازرگانی ندا شیرین ایرانیان در زمینه واردات و فروش کلیه مواد شیمیایی از برندهای شرکت مرک آلمان، شرکت سیگما و برترین برندهای جهانی در حال فعالیت و خدمت به دانشجویان ، پژوهشگران و داروسازان و تولید کننده ها می باشد.

فروش آمونیوم کلراید مرک

دریافت لیست قیمت آمونیوم کلراید

برای سفارش اینترنتی درخواست های خود می توانید با شماره های فوق تماس بگیرید

دفترمرکزی فروش تهران : ۹۶۹ ۷۲ ۴۴۹ – ۰۲۱ (تماس در ساعات اداری)

واتساپ : ۰۹۹۱۴۲۱۴۶۹۹ (تماس در ساعات غیراداری و استعلام قیمت فوری و آنلاین)

فروش ماده شیمیایی
فروش آمونیوم کلراید