آب اکسیژنه

آب اکسیژنه یا هیدروژن پراکسید

آب اکسیژنه چیست

هیدروژن پراکسید با فرمول شیمیایی H2O2  معروف به آب اکسیژنه، مایعی بی رنگ است که معمولاً در فرم محلول های آبی با قدرت های مختلف تولید می شود و عمدتا برای سفید کردن پنبه ، منسوجات و خمیر چوب استفاده می شود، همچنین در ساخت سایر مواد شیمیایی، به عنوان ماده سوخت موشک و نیز برای مصارف  آرایشی و دارویی مورد استفاده است.

آب اکسیژنه
قیمت آب اکسیژنه

Hydrogen peroxide 

محلول های حاوی بیش از حدود ۸ درصد پراکسید هیدروژن برای پوست خورنده هستند، آب آکسیژنه نخستین بار در سال ۱۸۱۸ به عنوان یک ترکیب شیمیایی شناخته شد و ساده ترین عضو از گروه پراکسیدها است.

قیمت آب اکسیژنه ۳ درصد

از چندین فرآیند تولید، در میان فرآیندهای تولید این ماده شیمیایی ،اساسی ترین  روش واکنش اکسیژن هوا با ترکیبات آلی خاص ، به ویژه آنتراکوینون anthraquinone یا الکل ایزوپروپیل است، گریدهای تجاری عمده آب اکسیژنه شامل  محلول آبی آب اکسیژنه حاوی ۳۵ ، ۵۰ ، ۷۰ یا ۹۰ درصد پراکسید هیدروژن  و مقادیر کمی تثبیت کننده (اغلب نمک های قلع و فسفات) برای جلوگیری از تجزیه است.

قیمت آب اکسیژنه

خواص فیزیکی و شیمیایی آب اکسیژنه :

پراکسید هیدروژن خالص در دمای منفی ۰٫۴۳ درجه سانتیگراد (۳۱٫۳ درجه فارنهایت) منجمد شده و در ۱۵۰٫۲ درجه سانتیگراد (۳۰۲ درجه فارنهایت) می جوشد. این ماده چگال تر از آب بوده و در تمامی نسبت ها در آب قابل حل است.

آب اکسیژنه در اثر گرم شدن یا در حضور مواد متعدد ، به ویژه نمک فلزاتی مانند آهن ، مس ، منگنز ، نیکل یا کروم ، به آب و اکسیژن تجزیه می شود. آب اکسژنه در ترکیب با بسیاری از مواد تشکیل  جامد بلورین را می دهد که به عنوان عوامل اکسید کننده ملایم مفید است.

فروش آب اکسیژنه 3 درصد
فروش آب اکسیژنه

فروش آب اکسیژنه

فرمول آب اکسیژنه چیست

مشهورترین آنها پربورات سدیم sodium perborate (NaBO2 · H2O2 · ۳H2O یا NaBO3 · ۴H2O) است که در شوینده های لباسشویی و محصولات سفید کننده بدون کلر استفاده می شود.

آب اکسیژنه با ترکیبات آلی خاص نیز واکنش داده و تشکیل هیدروپراکسیدها یا پراکسیدها می دهد که چندین مورد از آنها برای شروع واکنش های پلیمریزاسیون استفاده می شوند.

هیدروژن پراکسید موجود در آب اکسیژنه در اکثر واکنش های خود، مواد دیگر را اکسید می کند، اگرچه خود توسط چند ترکیب مانند پرمنگنات پتاسیم اکسید می شود.

فرمول آب اکسیژنه
خرید آب اکسیژنه

خاصیت اب اکسیژنه چیست

  • سفید کنندگی آب اکسیژنه :

حدود ۶۰٪ از تولید آب اکسیژنه در جهان برای سفید سازی کاغذ و خمیر کاغذ استفاده می شود. از دیگر کاربرد های صنعتی اساسی آن در تولید پرکربنات سدیم و سولفات سدیم است که به عنوان سفید کننده های ملایم در مواد شوینده لباس استفاده می شود. سدیم پرکربنات ، که یک مشتق از کربنات سدیم و پراکسید هیدروژن است،

ماده موثره در محصولات شستشو مانند شوینده لباسشویی OxiClean و Tide است که وقتی در آب حل شود، هیدروژن پراکسید و کربنات سدیم آزاد می شود این عوامل سفید کننده به خودی خود فقط در دمای شستشو ۶۰ درجه سانتیگراد (۱۴۰ درجه فارنهایت) یا بالاتر موثر هستند و بنابراین ، به منظئر تمیز کننگی در دمای پاییت اغلب همراه با  مواد فعال کننده های سفید کننده استفاده می شوند.

  • تولید ترکیبات آلی با استفاده از آب اکسیژنه :

این ماده در تولید پراکسیدهای آلی مختلف مورد استفاده قرار می گیرد که از نمونه ها با تولید حجم بالا می توان به دی اکسید دی بنزوئیل اشاره کرد، از آب اکسیژنه در فرایند پلیمریزاسیون استفاده می شود همچنین به عنوان ماده سفید کننده آرد و به عنوان درمان آکنه مورد استفاده است.

اسیدهای پراکسی مانند اسید پراستیک و اسید متا کلروپراکسی بنزوئیک نیز با استفاده از آب اکسیژنه تولید می شوند، پراکسید هیدروژن برای ساخت مواد منفجره مبتنی بر پراکسید آلی ، مانند پراکسید استون نیز کاربرد دارد.

  • ضد عفونی کنندگی آب اکسیژنه :

 لنزهای تماسی که در محلول ۳٪ مبتنی بر پراکسید هیدروژن یا همان آب اکسیژنه مرطوب نگه داشته می شوند،  علاوه بر این از هیدروژن پراکسید در برخی فرآیندهای تصفیه فاضلاب برای از بین بردن ناخالصی های آلی استفاده می شود.

همچنین می تواند ترکیبات گوگرد دار موجود در زباله ها را اکسید کرده و بوی نامطبوع آن ها را از بین ببرد، آب اکسیژنه به عنوان استریل کننده سطوح مختلف از جمله ابزار جراحی  استفاده شود و در فرم  بخار (VHP) برای استریلاسیون محیط یا اتاق استفاده شود.

آب اکسیژنه 
آب اکسیژنه یا هیدروژن پراکسید

آب اکسیژنه برای ضدعفونی :

H2O2 طیف وسیعی از تاثیر گذاری را در برابر ویروس ها ، باکتری ها ، مخمرها و اسپورهای باکتریایی نشان داده است و به طور کلی، روی باکتری های گرم مثبت تاثیر بیشتری نسبت به باکتری های گرم منفی دیده می شود.

و از سویی وجود کاتالاز یا سایر پراکسیدازها در این ارگانیسم ها ممکن است تحمل آن ها را در  برابر غلظت های پایین آب اکسیژنه افزایش دهد، غلظت های  پایین تر (۳٪) در برابر اکثر اسپورها کارآمد خواهد بود و غلظت های بالاتر (۷ تا ۳۰ درصد) و مدت زمان تماس بیشتر  می تواند تاثیر اسپورکشی آب اکسیژنه را بهبود ببخشد.

هیدروژن پراکسید جایگزین بی خطری برای سفید کننده های پایه کلر است و استفاده از آن خطر کمتری برای محیط زیست به همراه دارد، چرا که  به اکسیژن و آب تجزیه  می شود و به همین علت  به عنوان یک ماده ضد میکروبی توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) به عنوان ضد عفونی کننده ایمن شناخته می شود.

آب اکسیژنه
آب اکسیژنه چیست

خرید آب اکسیژنه

آزما کالا پلاس به عنوان بزرگترین بازار آنلاین حوزه خدمات آزمایشگاهی در کشور و وابسته به شرکت بازرگانی ندا شیرین ایرانیان در زمینه واردات و فروش کلیه مواد شیمیایی از برندهای شرکت مرک آلمان، شرکت سیگما و برترین برندهای جهانی در حال فعالیت و خدمت به دانشجویان ، پژوهشگران و داروسازان و تولید کننده ها می باشد.

دریافت لیست آب اکسیژنه

برای سفارش اینترنتی درخواست های خود می توانید با شماره های فوق تماس بگیرید

دفترمرکزی فروش تهران : ۹۶۹ ۷۲ ۴۴۹ – ۰۲۱ (تماس در ساعات اداری)

واتساپ : ۰۹۹۱۴۲۱۴۶۹۹ (تماس در ساعات غیراداری و استعلام قیمت فوری و آنلاین)

ازما کالا تضمین اصالت محصول
فروش مواد شیمیایی و آزمایشگاهی