اکسید مس
اکسید مس

اکسید مس (Copper oxide)

اکسید مس چیست

مس با نماد شیمیایی Cu و عدد اتمی ۲۹، فلزی ست که با ظرفیت  ۱و ۲  با دیگر عناصر واکنش می دهد و به طور کلی مس دو گروه از ترکیبات را تشکیل می دهد ، گروه اول ترکیباتی هستند که در آن ها ظرفیت ۱  Copper(I) ظاهر می گردد و در این حالت کوپروس cuprous نامیده می شود که ترکیبات حاصل از آن همه دی مغناطیسی هستند و به استثنای چند مورد ، بی رنگ اند.

از مهم ترین آن ها می توان به اکسید مس (I) یا همان اکسید کوپروس (Cu2O) ، کلرید کوپروس (Cu2Cl2) و سولفید کوپروس (Cu2S) اشاره کرد، گروه دیگر ترکیباتی هستند که مس را با ۲ ظرفیت  Copper(II) در خود جای داده اند که مس در این حالت با نام کوپریک cupric شناخته می شود.

اکسید مس چیست
فروش اکسید مس

کاربرد مس اکسید چیست

ترکیبات مس (II) با ارزش تجاری شامل اکسید مس (II) یا اکسید کوپریک (CuO) ، کلرید کوپریک (CuCl2) و سولفات کوپریک (CuSO4) هستند. از آنجا که یون کوپروس در محلول آبی ناپایدار بوده، نمک های آن به راحتی تجزیه شده  و نمک های فلزی و کوپریک را تشکیل می دهند، علاوه بر این چندین ترکیب ناپایدار که  در آن ها مس ۳ ظرفیتی یافت می گردد نیز شناخته شده است.

بنابر آنچه گفته عنصر مس در ترکیب با اکسیژن نیز مطابق با  دو ظرفیت خود دو نوع اکسید مس تشکیل می دهد: اکسید مس در فرم کوپروس با نام اکسید کوپروس با فرمول شیمیایی Cu2O و اکسید مس درفرم کوپریک  و با فرمول شیمیایی  . CuO علاوه بر این دو نوع رایج اکسید مس، ترکیبات دیگری حاصل از ترکیب مس با اکسیژن شامل پراکسید مس  CuO2 و مس (III) اکسید Cu2O3 هستند که رد زیر به شرح جداگانه هریک از انواع اکسید های مس می پردازیم:

Copper oxide
اکسید مس

قیمت اکسید مس

  • Copper(I) oxide یا cuprous oxide  کوپروس اکسید :

 ترکیبی غیر آلی و از اساسی ترین اکسید های مس  با فرمول شیمیایی Cu2O است. ماده ای متبلور قرمز یا زرد بسته به اندازه ذرات بوده که می تواند با روش های الکترولیتی یا درون کوره تولید شود، این فرم از اکسید مس به راحتی توسط هیدروژن ، مونوکسیدکربن ، زغال چوب یا آهن به مس فلزی احیا می گردد.

از اکسید مس دو ظرفیتی یا مس (II) اکسید برای ایجاد رنگ قرمز در شیشه، تولید رنگ های ضد رسوب و ضد یخ و نیز در تولید رنگدانه و قارچ کش استفاده می شود، این ماده در اسیدهای معدنی محلول بوده  و نمک های کوپروس بی رنگی ایجاد می کنند، که بیشتر آنها به سرعت به اکسید مس در فرم کوپریک اکسید تبدیل می شوند.

کوپروس اکسید
قیمت اکسید مس

فروش اکسید مس

  • Copper(II) oxide یا کوپریک اکسید cupric oxide :

ترکیب غیر آلی و یکی دیگر از اکسید های پایدار  مس می باشد، فرمول شیمیایی این ماده  CuOبوده و به صورت جامد سیاه رنگ و تحت عنوان تنوریت tenorite از معادن مس قابل استخراج است، همچنین این ماده می تواند از احتراق نمک های مناسب مانند کربنات ، هیدروکسید یا نیترات مس یا از گرم شدن اکسید کوپروس تهیه شود.

این ماده ترکیبات کربن را اکسید می کند و به همین علت دارای کاربرد گسترده آزمایشگاهی و تجاری می باشد، اکسید مس (II) اکسید به شیشه رنگ سبز می بخشد و در این زمینه دارای کاربرد فراوانی است.

این نوع اکسید مس در تولید سایر نمک های مس و نیز به عنوان رنگدانه در سرامیک سازی است به کار می رود و به عنوان عامل گوگردزدایی گازهای نفتی و به عنوان کاتالیزور اکسیداسیون استفاده می شود، این اکسید مس نیز در اسیدهای معدنی محلول است و در ترکیب با آن ها، محلول های آبی یا سبز تشکیل می دهد.

کوپریک اکسید
خرید اکسید مس

خرید اکسید مس

  • Copper peroxide یا پراکسید مس :

پراکسید مس ماده ای غیر آلی با فرمول شیمیایی CuO2 است که از اکسیدهای ناپایدار مس می باشد و در رنگ سبز زیتونی تیره و به فرم جامد دیده می شود و  پراکسید مس به سرعت  تجزیه شده و  اکسیژن و سایر اکسید های مس را تولید می کند.

فرمول اکسید مس
فروشندگان اکسید مس

قیمت اکسید مس مرک

  • Copper(III) oxide :

این فرم از اکسید مس با فرمول شیمیایی Cu2O3 به طور طبیعی وجود ندارد  و در مقادیر اندک به صورت ناخالصی با سایر ترکیبات یافت می شود،  این نوع از اکسید مس که به صورت جامد خالص قابل جداسازی نیست.

فرمول اکسید مس

آزما کالا پلاس به عنوان بزرگترین بازار آنلاین حوزه خدمات آزمایشگاهی در کشور و وابسته به شرکت بازرگانی ندا شیرین ایرانیان در زمینه واردات و فروش کلیه مواد شیمیایی از برندهای شرکت مرک آلمان، شرکت سیگما و برترین برندهای جهانی در حال فعالیت و خدمت به دانشجویان ، پژوهشگران و داروسازان و تولید کننده ها می باشد.

فروش اکسید مس

دریافت لیست قیمت اکسید مس

برای سفارش اینترنتی درخواست های خود می توانید با شماره های فوق تماس بگیرید

دفترمرکزی فروش تهران : ۹۶۹ ۷۲ ۴۴۹ – ۰۲۱ (تماس در ساعات اداری)

واتساپ : ۰۹۹۱۴۲۱۴۶۹۹ (تماس در ساعات غیراداری و استعلام قیمت فوری و آنلاین)

فروش ماده شیمیایی ازماکالا
فروش اکسید مس