سولفوریک اسید
سولفوریک اسید

سولفوریک اسید (Sulfuric acid)

اسید سولفوریک H2SO4  که با نام روغن ویتریول vitriol یا سولفات هیدروژن نیز شناخته می شود، مایع غلیظ ، بی رنگ ، روغنی ،  با خاصیت خورنده و یکی از مهمترین محصولات تجاری در بین کلیه مواد شیمیایی است، اسید سولفوریک به صورت صنعتی از طریق واکنش آب با تری اکسید گوگرد sulfur trioxide تولید می شود،

اسید سولفوریک چیست ؟

که به نوبه خود توسط ترکیب شیمیایی دی اکسید گوگرد و اکسیژن با روش فرآیند تماس یا فرآیند محفظه ساخته می شود، در غلظت های مختلف این اسید در ساخت کودها ، رنگدانه ها ، رنگ ها ، داروها ، مواد منفجره ، مواد شوینده و نمک ها و اسیدهای غیر آلی و همچنین در فرآیندهای پالایش نفت و متالورژی استفاده می شود.

اسید سولفوریک چیست
فروش اسید سولفوریک

فروش اسید سولفوریک

یکی از آشناترین کاربردهای اسید سولفوریک، استفاده از آن به عنوان الکترولیت در باتری های ذخیره سرب-اسید می باشد، از آنجا که اسید سولفوریک تمایل به واکنش با آب دارد، بدون آب خالص در طبیعت یافت نمی شود، بسته به میزان انتشار در طی فعالیت های آتشفشانی آتشفشان های خاص، آئروسل های اسید سولفوریک حاصل از فوران، می تواند سال ها در استراتوسفر باقی بمانند.

 

این آئروسل ها می توانند به دی اکسید گوگرد (SO2) تبدیل شده و منجر به پدید آمدن باران های اسیدی گردند، البته باید گغت فعالیت های آتشفشانی یک عامل نسبتاً جزئی در ایجاد بارندگی های اسیدی هستند.

خرید اسید سولفوریک

مشخصات فیزیکی و شیمیایی اسید سولفوریک :

اسید سولفوریک خالص دارای وزن مخصوص ۱٫۸۳۰ در دمای ۲۵ درجه سانتیگراد (۷۷ درجه فارنهایت) است. در ۱۰٫۳۷ درجه سانتیگراد (۵۰٫۷ درجه فارنهایت) منجمد می شود، با گرم شدن ، اسید خالص تا حدی به آب و تری اکسید گوگرد تجزیه می شود و به بخار حاصل تا زمانی که غلظت اسید به ۹۸٫۳ درصد کاهش یابد خارج می گردد. مخلوط اسید سولفوریک و آب در دمای ثابت ۳۳۸ درجه سانتیگراد (۶۴۰ درجه فارنهایت) در فشار یک اتمسفر می جوشد، معمولاً این اسید در غلظت های ۷۸ ، ۹۳ یا ۹۸ درصد تأمین می شود. اسید سولفوریک یک اسید بسیار قوی است.

در محلول های آبی کاملا یونیزه می شود و کاتیون های هیدرونیوم (H3O+) و آنیون سولفات هیدروژن (HSO4) را تشکیل می دهد، در محلول های رقیق یون های سولفات هیدروژن نیز تجزیه می شوند و کاتیون های هیدرونیوم و آنیون سولفات بیشتری(SO42-) ایجاد می کنند.

اسید سولفوریک غلیظ علاوه بر اینکه یک ماده اکسید کننده است ، در دماهای بالا به راحتی با بسیاری از مواد مانند فلزات، کربن، گوگرد و سایر عناصر واکنش می دهد ،در غلطت های بالا، سولفوریک اسید یک  ماده آبزدا (دهیدراته کننده)  قوی است که به شدت با آب ترکیب می شود و با این ظرفیت، قادر است بسیاری از مواد آلی مانند چوب ، کاغذ یا قندها را از بین برده و یک بقایای کربنی از آن ها باقی گذارد.

خرید اسید سولفوریک
خرید سولفوریک اسید

سولفوریک اسید چه کاربردی دارد

یکی از مهم ترین محصولات شیمیایی ست که تولید آن از جمله شاخص های پیشرفت صنعتی یک کشور محسوب می گردد چرا که این اسید از جمله مواد کلیدی در صنایع شمیایی است، از مهم ترین کاربرد های اسید سولفوریک می توان به تولید کود های کشاورزی، رنگ، دارو، مواد منفجره، شوینده ها، نمک های غیر آلی و اسید ها اشاره کرد همچنین در فراوری مواد معدنی، پالایش نفت، فراوری فاضلاب و ساخت سایر مواد شیمیایی وجود اسید سولفوریک لازم و ضروری است.

اسید سولفوریک در کشاورزی

اسید سولفوریک کشاورزی قیمت

 بیشترین کاربرد اسید سولفوریک در تولید اسید فسفریک است که برای تولید کودهای فسفاته استفاده می شود، به این منظور از سنگ فسفات استفاده می شود و سالانه بیش از ۱۰۰ میلیون تن فسفریک اسید با این روش فرآوری می شود،ماده اولیه در تولید فسفریک اسید فلوراپاتیت fluorapatite  است که در حضور سولفوریک اسید ۹۳ درصد و آب، سولفات کلسیم ، هیدروژن فلوراید (HF) و اسید فسفریک تولید می شود.

اسید سولفوریک صنعتی

 سولفات آمونیوم Ammonium sulfate ، از کود های ازته مهم نیز یکی دیگر از محصولات تولید شده به کمک اسید سولفوریک اسید که از واکنش آمونیاک تولید شده در تجزیه حرارتی ذغال سنگ با اسید سولفوریک زاید به دست می آید در این واکنش سولفوریک اسید باعث تبلور آمونیاک می گردد و محصول نهایی در صنایع شیمیایی مورد استفاده قرار می گیرد.

اسید سولفوریک در کاغذ ph

یکی دیگر از کاربردهای مهم اسید سولفوریک ، تولید سولفات آلومینیوم است که به آن آلوم سازنده کاغذ paper maker’s alum نیز گفته می شود. سولفوریک اسید می تواند با مقادیر کمی صابون روی الیاف کاغذ واکنش دهد و کربوکسیلات های آلومینیوم ژلاتینی را ایجاد کند، این  ماده به انعقاد الیاف خمیر در سطح سخت کاغذ کمک می کند.

سولفوریک اسید همچنین برای ساخت هیدروکسید آلومینیوم استفاده می شود که در تصفیه خانه ها برای فیلتر کردن ناخالصی ها و همچنین بهبود طعم آب استفاده می شود.

اسید سولفوریک در کاغذ ph
فروش سولفوریک

کاربرد سولفوریک اسید در خودروسازی

مقادیر زیادی اسید سولفوریک در صنعت آهن و فولاد برای از بین بردن اکسیداسیون ، زنگ زدگی و پوسته پوسته شدن از  سطوح ورق های فولادی قبل از فروش به صنایع خودروسازی استفاده می شود، کارایی دیگر اسید سولفوریک در صنایع شیمیایی می توان به نقش کاتالیزوری آن  برای تبدیل سیکلوهگزانون اکسیم  cyclohexanone oximeبه کپرولاکتام  caprolactam اشاره کرد که برای ساخت نایلون استفاده می شود علاوه بر این در تولید اسید کلریدریک از نمک نیزکاربرد دارد.

بخش قابل توجهی از H2SO4 نیز در پالایش نفت مورد استفاده است، برای مثال اسید سولفوریک کاتالیزور واکنش ایزوبوتان با ایزوبوتیلن برای تولید ایزواکتان است، ترکیبی که باعث افزایش درجه اکتان بنزین می شود، به علاوه اسید سولفوریک  اغلب در نقش ماده دهیدراته کننده یا اکسید کننده در واکنش های صنعتی از جمله دهیدراسیون قندهای مختلف برای تشکیل کربن جامد را داراست.

مصرف خانگی اسید سولفوریک در غلظت های بالا  اغلب ماده اصلی پاک کننده های اسیدی سیستم فاضلاب (لوله بازکن)  است و برای از بین بردن چربی ، مو ، دستمال کاغذی و غیره استفاده می شود.

سولفوریک اسید
قیمت سولفوریک اسید

تولید اسید سولفوریک صنعتی

مشابه نسخه های قلیایی آنها ، این لوله بازکن های  می توانند چربی ها و پروتئین ها را از طریق هیدرولیز حل کنند، علاوه بر این ، از آنجا که اسید سولفوریک غلیظ دارای خاصیت دهیدراسیون قوی است، می تواند از طریق فرآیند دهیدراته شدن، بافت های کاغذی را نیز از بین ببرد، از آنجا که ممکن است اسید با آب واکنش شدیدی نشان دهد، باید چنین بازکننده های اسیدی را به آرامی به لوله اضافه کرد تا تمیز شود.

هشدار: اسید سولفوریک، اسید قوی با  قابلیت خورندگی آهن و انواع بافت هاست و تماس طولانی مدت پوست با آن در غلظت های کم یا تماس کوتاه مدت با آن در غلظت های بالا موجب ایجاد سوختگی شیمیایی و آسیب های پوستی جدی می گردد. 

قیمت اسید سولفوریک

آزما کالا پلاس به عنوان بزرگترین بازار آنلاین حوزه خدمات آزمایشگاهی در کشور و وابسته به شرکت بازرگانی ندا شیرین ایرانیان در زمینه واردات و فروش کلیه مواد شیمیایی از برندهای شرکت مرک آلمان، شرکت سیگما و برترین برندهای جهانی در حال فعالیت و خدمت به دانشجویان ، پژوهشگران و داروسازان و تولید کننده ها می باشد.

فروش اسید سولفوریک صنعتی

دریافت لیست قیمت اسید سولفوریک

برای سفارش اینترنتی درخواست های خود می توانید با شماره های فوق تماس بگیرید

دفترمرکزی فروش تهران : ۹۶۹ ۷۲ ۴۴۹ – ۰۲۱ (تماس در ساعات اداری)

واتساپ : ۰۹۹۱۴۲۱۴۶۹۹ (تماس در ساعات غیراداری و استعلام قیمت فوری و آنلاین)

ازما کالا تضمین اصالت محصول
آزما کالا بزرگترین فروشنده اسید سولفوریک در ایران