آب دیونیزه
آب دیونیزه

آب دیونیزه

فروش آب دیونیزه

آب دیونیزه چیست ؟

آب دیونیزه که آب DI نیز نامیده می شود، آب تصفیه شده با محتوای حداقل یون ها است. این بدان معناست که هیچ ماده معدنی مانند یون سدیم یا پتاسیم به شکل نمک در آب دیونیزه وجود ندارد. آب دیونیزه شده را می توان برای کاربردهای متعدد در صنایعی مانند تحقیقات بیولوژیکی و زیستی و فرآوری مواد غذایی استفاده کرد. چرا که استفاده از آن برای ابزارهای حساس و ترکیبات شیمیایی بی خطر است.

کاربرد آب دیونیزه

آب دیونیزه چه کاربردی دارد

در تعریف آب دیونیزه می توان گفت، آب دیونیزه شکلی از آب خالص و تمیز است که با حذف اتم ها، یون ها و مولکول ها از آب لوله کشی از طریق فرآیند تبادل یونی تصفیه می شود. دیونیزاسیون ذرات محلول مانند نمک (کلرید سدیم)، مواد معدنی، دی اکسید کربن، آلاینده های آلی و سایر ناخالصی ها را از آب حذف می کند. در واقع فرایند دیونیزاسیون  یک نوع فرآیند تصفیه است که هم در مصارف صنعتی و هم در تولید آب آشامیدنی برای مصارف انسانی و صنعتی استفاده می شود. به آب تصفیه شده از طریق دیونیزاسیون گاهی اوقات آب غیر معدنی یا آب DM نیز گفته می شود که نشان دهنده عدم وجود مواد معدنی است. بسیاری از مردم، آب دیونیزه شده را با آب مقطر اشتباه می گیرند، اما این دو نوع آب کاملاً متفاوت هستند.

تفاوت آب دیونیزه و آب مقطر

آب مقطر، آب تمیز و پاکیزه ای است که از طریق جوشاندن تا زمانی که اجزای آن تبدیل به بخار شوند، تصفیه می شود، و در نهایت می تواند به آب مقطر خالص تبدیل شود. از طرف دیگر، آب دیونیزه شده با عبور آب منبع از طریق سیستم تبادل کاتیونی یا آنیونی تولید می شود که تمام یون ها را حذف می کند.پس اولین تفاوت میان آب دیونیزه و آبق مقطر در روش تصفیه آن است. از طرفی تفاوت اصلی این دو نوع آب در خلوص آن است. آب دیونیزه خالص ترین شکل آب موجود است و در برخی موارد می توان آن را نوعی آب مصنوعی در نظر گرفت. با این حال، آب مقطر  نیز حاوی  ناخالصی نیست وبا توجه به روش تصفیه که جوشاندن است  آلودگی کمتری نسبت به آب دیونیزه دارد.

قیمت آب دیونیزه

pH آب دیونیزه چقدر است؟

فرمول آب دیونیزه

همان طور که گفته شد آب دیونیزه فاقد یون ها است و انتظار می رود پی اچ خنثی داشته باشد که pH 7 است. با این حال، همیشه اینطور نیست زیرا آب همواره در تماس با CO2 جو است و بنابراین یک اسید کربنیک ضعیف تشکیل دهد و این امر pH را به ۵٫۵ کاهش دهد. باید توجه داشته باشید که pH تنها پس از قرار گرفتن آب در معرض CO2 اتمسفر کاهش می یابد. بنابراین، pH اولیه بایستی pH خنثی ۷ باشدو هر پی اچی کمتر از آن باید نشانه دهنده نقص ابزار اندازه گیری باشد.

آب دیونیزه برای چه مواردی استفاده می شود؟ 

آب دیونیزه کاربرد های صنعتی و مسکونی زیادی دارد که وجود آن را برای بسیاری از مصارف ضروری می کند. فهرست زیر شامل کاربردهای اولیه آب دیونیزه می شود.

فروش آب دیونیزه

خرید آب دیونیزه

کاربرد آب دیونیزه در آزمایشگاه ها

یکی از کاربردهای اولیه آب دیونیزه به عنوان یک ری ایجنت یا معرف در آزمایشگاه ها است، آب دیونیزه به ویژه در آزمایشگاه های زیست شناسی آب ایده آل است چرا که  ناخالصی های حاصل از آب شیر یا آب های بطری شده را ندارد و در آزمایش ها و واکنش های شیمیایی کمک کننده است.
دیونیزاسیون یون ها و سایر ذرات ناخواسته را حذف می کند که باعث کاهش واکنش های شیمیایی بین جامدات محلول شده و باعث می شود محصول واکنش خالص تر شود و مواد کمتری باقی بماند. فعالان حوزه آزمایشگاهی می توانند محصولات پزشکی سالم در ترکیب شیمیایی با آب خالص و خنثی تولید کنند. به طور مثال یک شیمیدان می خواهد سالین یا محلول دیگری را که به بدن تزریق می شود ایجاد کند. در این سناریو، آب آنها باید ابتدا دیونیزه شود تا از آن برای تولید آب نمک با خلوص بالا و بدون آلودگی استفاده کنند. قاعدتا استفاده از آب لوله کشی حاوی ناخالصی منجر به اثرات نامطلوب سلامتی برای مصرف کننده نهایی می شود.

کاربرد آب دیونیزه در  سیستم های اسمز معکوس

اسمز معکوس فرآیندی است که در آن از آب دیونیزه شده برای فیلتر کردن نمک و سایر یون‌ها از شیر یا آب بطری‌شده‌ای که در خانه استفاده می‌کنید استفاده می‌کند. در واقع در اسمز معکوس، آب دیونیزه شده به حذف نمک های محلول و اکسیژن از آب خانه شما کمک می کند.

کاربرد آب دیونیزه در شست و شو 

استفاده از آب دیونیزه شده برای تمیز کردن دستگاه های  رطوبت ساز می تواند به عملکرد صحیح آنها کمک کند. غیر معدنی کردن آب قبل از استفاده، هرگونه تجمعی را که ممکن است در حین تمیز کردن ایجاد شده باشد از بین می برد و از رسوب مواد معدنی روی یا داخل دستگاه جلوگیری می کند. بنابراین اگر می خواهید رطوبت خانه خود را کنترل کنید، با مراقبت از رطوبت ساز خود با کمک آب دیونیزه شروع کنید.

از آب دیونیزه در آکواریوم استفاده کنید…

اگرعلاقه مند به پرورش انواع ماهی هستید و آکواریوم دارید، استفاده از آب دیونیزه شده برای ایجاد محیطی تمیز و سالم به ماهی‌هایتان می‌تواند به داشتن عمر طولانی‌تر آن ها کمک کند. فقط به یاد داشته باشید که سطح ph آب باید بین هفت تا هشت باشد، بنابراین به هیچ گونه موجود زنده در آکواریوم شما آسیب نمی رساند. مواد معدنی زدایی آب لوله کشی خانگی قبل از افزودن آن به آکواریوم  راه عالی برای حفظ سلامت و شادی ماهی ها است. بنابراین برای داشتن خانه و لوازم خانگی تمیزتر و همچنین ماهی  های سالم، استفاده از آب دیونیزه را به برنامه روزانه خود اضافه کنید.

کاربرد آب دیونیزه در تمیز کردن قطعات خودرو

یکی دیگر از کاربردهای مهم آب دیونیزه، تمیز کردن قطعات خودرو مانند شیشه جلو، رادیاتور و موتور خودرو است. شما می توانید به از آب دیونیزه برای رقیق کردن ضدیخ غلیظ استفاده کنید تا نمک های معدنی را از موتور خود دور نگه دارید.

کاربرد آب دیونیزه به منظور اطفاء حریق  

آب غیر معدنی میتواند به منزله یک کپسول آتش نشانی مناسب در نظر گرفته شود. رسانایی الکتریکی پایین آب دیونیزه، آن را به گزینه ای عالی برای خاموش کردن آتش های ناشی از بنزین و سایر مواد شیمیایی تبدیل می کند.

کاربرد آب دیونیزه در کاهش سمیت فلزات سنگین در بدن 

آب دیونیزه شده برای خارج کردن و کاهش سمیت فلزات سنگین از بدن استفاده می شود. پزشکان آب دیونیزه را به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی خاص یا پاکسازی برای کمک به بیماران برای از بین بردن غلظت فلزات اضافی در بدن توصیه می کنند.
ازما کالا ضمانت اصالت کالا
ازما کالا فروش مواد شیمیایی اصلی

طرز تهیه آب دیونیزه

آب دیونیزه در ایران 

عمده مصرف آب دیونیزه در ایران مربوط به صنایع داروسازی، آرایشی و بهداشتی و پزشکی است. از طرفی آزمایشگاه های تحقیقاتی زیست شناسی و شیمی نیز در زمره مشتریان خرید آب دیونیزه می باشند.  بنابراین با توجه به نیاز بازار محقق ان ایرانی اقدام به تولید آب دیونیزه کرده اند و این نوع آب با کیفیت بالا و مطابق با استاندارد های بین المللی تولید و به بازار عرضه می شود. فروش آب دیونیزه در ایران در حجم های بزرگ (فروش عمده) و نیز در بطری های کوچک برای مصارف خانگی و آزمایشگاهی صورت می گیرد.  شما می توانید آب دیونیزه با مشخصات مد نظر خود را به طور مستقیم از تولید کنندگان و یا شرکت های توزیع کننده تهیه کنید. همچنین آب دیونیزه تولید کمپانی های خارجی نیز توسط وارد کنندگان مواد آزمایشگاهی صورت می گیرد . با توجه به کیفیت تولید آب دیونیزه می توان گفت ایران پتانسیل صادرات آب دیونیزه به سایر کشورها  و به خصوص کشور های همسایه را دارا می باشد. دستگاه های یون زدایی از آب نیز دیگر گزینه صنایع پر مصرف آب دیونیزه هستند که با خرید آن ها میتوانند  در هزینه های خود صرفه جویی کنید.

دکمه خرید محصولات آزما کالا